Skip to main content

U.S. Amateur: Tee times, groupings for Rds. 1-2 at Pinehurst

Getty Images

The 119th U.S. Amateur begins Monday at Pinehurst Resort's No. 2 and No. 4 courses.

The championship starts with a two-round, 312-player stroke-play portion before the top 64 players move on to Wednesday's first round of match play. The 36-hole final, contested on both courses, is set for Sunday.

The marquee grouping for stroke play consists of Nos. 1-3 in the World Amateur Golf Ranking – Cole Hammer, England's Conor Gough and Australia's David Micheluzzi. Hammer is already on the U.S. Walker Cup team while Gough, fresh off his English Amateur victory, figures to have locked up his spot on the GB&I squad.

Other groupings feature several U.S. Walker Cup hopefuls. Ricky Castillo and Chandler Phillips will tee it up alongside Scotland's Euan Walker, ranked 13th in the WAGR. Quade Cummins and Alex Smalley will play with Germany's Matthias Schmid. Spencer Ralston and William Mouw are grouped with Western Amateur champ Garrett Rank of Canada.

Other notable groups include Japan's Takumi Kanaya, Taiwan's Chun An Yu and U.S. Walker Cupper Akshay Bhatia, and England's Ben Schmidt, Steven Fisk and Stewart Hagestad, the third exempt player already on the U.S. Walker Cup team.

Here are the complete tee times and groupings for the first and second rounds of stroke play for the U.S. Amateur at Pinehurst's No. 2 and No. 4 courses:

(Note: all times Eastern)

Monday, Course No. 2, Hole No. 1 / Tuesday, Course No. 4, Hole No. 9

7:15 a.m. / 12:30 p.m. – John Eades, Charlotte, N.C.; Colin Bowles, Albany, Ga.; Thomas Forster, Jefferson City, Tenn.

7:25 a.m. / 12:40 p.m. – David Perkins, East Peoria, Ill.; Luke Clanton, Miami Lakes, Fla.; Josh Persons, Fargo, N.D.

7:36 a.m. / 12:51 p.m. – Joe Bultman, Shawnee, Kan.; J.J. Gresco, Scottsdale, Ariz.; Brett Boner, Charlotte, N.C.

7:46 a.m. / 1:01 p.m. – Richard Berkmeyer, St. Louis, Mo.; Christian Emmerich, Swampscott, Mass.; Darren Lin, Chino Hills, Calif.

7:57 a.m. / 1:12 p.m. – Conor Purcell, Republic of Ireland; Lincoln Melcher, Burbank, Calif.; Andres Schonbaum, Argentina

8:07 a.m. / 1:22 p.m. – Daniel Hillier, New Zealand; Austin Eckroat, Edmond, Okla.; Chandler Eaton, Alpharetta, Ga.

8:18 a.m. / 1:33 p.m. – Maxwell Ford, Peachtree Corners, Ga.; Jordan Hahn, Spring Grove, Ill.; Camden Solomon, Dublin, Ohio

8:28 a.m. / 1:43 p.m. – Will Grimmer, Cincinnati, Ohio; Josh Armstrong, Australia; Joseph Zambri, Camarillo, Calif.

8:39 a.m. / 1:54 p.m. – Ricky Castillo, Yorba Linda, Calif.; Euan Walker, Scotland; Chandler Phillips, Huntsville, Texas

8:49 a.m. / 2:04 p.m. – Luke Schniederjans, Alpharetta, Ga.; Tom Sloman, England; Nathan Park, Lake Forest, Calif.

9 a.m. / 2:15 p.m. – John Marshall Butler, Louisville, Ky.; Matt Wilson, Cypress, Calif.; Andy Spencer, Prairie Village, Kan.

9:10 a.m. / 2:25 p.m. – Jack Gnam, Ridgeland, Miss.; Cody Carroll, Jacksonville, Fla.; William Holcomb V, Crockett, Texas

9:21 a.m. / 2:36 p.m. – William Walker III, Tuscaloosa, Ala.; Ethan Wall, Brielle, N.J.; Brian Stark, Kingsburg, Calif.

Monday, Course No. 2, Hole No. 11 / Tuesday, Course No. 4, Hole No. 1

7:35 a.m. / 12:50 p.m. – Jason Enloe, Dallas, Texas; Tristan Mandur, Canada; Connor Schmidt, Venetia, Pa.

7:45 a.m. / 1 p.m. – Zachary Zediker, Panama City, Fla.; Michael Sass, Louisville, Ky.; Andy Ogletree, Little Rock, Miss.

7:56 a.m. / 1:11 p.m. – Rayhan Thomas, India; Trevor Johnson, Brentwood, Tenn.; Joe Fowler, Sacramento, Calif.

8:06 a.m. / 1:21 p.m. – Ryan Smith, Carlsbad, Calif.; David Puig, Spain; Jordan Batchelor, St. Augustine, Fla.

8:17 a.m. / 1:32 p.m. – Parker Coody, Plano, Texas; Ryan Gerard, Raleigh, N.C.; Chris Nido, Puerto Rico

8:27 a.m. / 1:42 p.m. – Chaz Aurilia, Phoenix, Ariz.; Ben Constancio, Pflugerville, Texas; Jordan Costello, Pinedale, Wyo.

8:38 a.m. / 1:53 p.m. – Cooper Dossey, Austin, Texas; Ben Sigel, Deephaven, Minn.; Alexander Chin, Pleasanton, Calif.

8:48 a.m. / 2:03 p.m. – Liam Koeneke, San Diego, Calif.; Eduard Rousaud, Spain; Angelo Leyvani, San Antonio, Texas

8:59 a.m. / 2:14 p.m. – Evan Katz, Washington, D.C.; Victor Pastor, Spain; Justin Kadin, Bend, Ore.

9:09 a.m. / 2:24 p.m. – Cole Hammer, Houston, Texas; Conor Gough, England; David Micheluzzi, Australia

9:20 a.m. / 2:35 p.m. – Logan Sims, Louisville, Ky.; Derek Hitchner, Minneapolis, Minn.; Roland Massimino, Lumberville, Pa.

9:30 a.m. / 2:45 p.m. – Spencer Ralston, Gainesville, Ga.; Garrett Rank, Canada; William Mouw, Chico, Calif.

9:41 a.m. / 2:56 p.m. – Carson Bacha, York, Pa.; Jay Brooks, Boca Raton, Fla.; McCain Schellhardt, Edmond, Okla.

Monday, Course No. 2, Hole No. 1 / Tuesday, Course No. 4, Hole No. 9

12:30 p.m. / 7:15 a.m. – Etienne Brault, Canada; Spencer Ball, Suwanee, Ga.; Luke Long, Fayetteville, Ark.

12:40 p.m. / 7:25 a.m. – Blake Hathcoat, Fresno, Calif.; Jose Dibildox, Mexico; Kyler Tate, Winter Garden, Fla.

12:51 p.m. / 7:36 a.m. – Sam Goldenring, Florham Park, N.J.; Charlie Flynn, Alexandria, La.; Cullen Plousha, Carlsbad, Calif.

1:01 p.m. / 7:46 a.m. – Van Holmgren, Plymouth, Minn.; Andrew Sajevic, Omaha, Neb.; Aman Gupta, Concord, N.C.

1:12 p.m. / 7:57 a.m. – Caolan Rafferty, Republic of Ireland; Pierceson Coody, Plano, Texas; Ryan Burnett, Lafayette, Calif.

1:22 p.m. / 8:07 a.m. – Shiryu (Leo) Oyo, San Diego, Calif.; Jacob Eklund, Carbondale, Ill.; James Inman, Louisville, Ky.

1:33 p.m. / 8:18 a.m. – Michael McCoy, Norwalk, Iowa; Mark Reppe, Dallas, Texas; Julian Keur, Summerville, S.C.

1:43 p.m. / 8:28 a.m. – Preston Summerhays, Scottsdale, Ariz.; Kevin O'Connell, Jacksonville, Fla.; Jeff Wilson, Fairfield, Calif.

1:54 p.m. / 8:39 a.m. – Julien Sale, Canada; Andrew Price, Lake Bluff, Ill.; Clay Feagler, Laguna Niguel, Calif.

2:04 p.m. / 8:49 a.m. – Harrison Ott, Brookfield, Wis.; John Driscoll III, Lake Mary, Fla.; Daniel Anfield, Channahon, Ill.

2:15 p.m. / 9 a.m. – John Pak, Scotch Plains, N.J.; Ben Warnquist, Gaithersburg, Md.; Christopher Woollam, South Africa

2:25 p.m. / 9:10 a.m. – Takumi Kanaya, Japan; Akshay Bhatia, Wake Forest, N.C.; Chun An Yu, Chinese Taipei

2:36 p.m. / 9:21 a.m. – James Song, Rancho Santa Fe, Calif.; Ben Carr, Columbus, Ga.; Tyler Jones, Westerville, Ohio

Monday, Course No. 2, Hole No. 11 / Tuesday, Course No. 4, Hole No. 1

12:50 p.m. / 7:35 a.m. – Brandon Mancheno, Jacksonville, Fla.; Case Englehart, Jackson, Mo.; Donnie Trosper, Canton, Mich.

1 p.m. / 7:45 a.m. – Brooks Snyder, West Lafayette, Ind.; Cody Hall, Wildomar, Calif.; Alex Heffner, Harrisburg, N.C.

1:11 p.m. / 7:56 a.m. – Nathan Petronzio, Bee Cave, Texas; Clay Amlung, Louisville, Ky.; Eugene Hong, Gainesville, Fla.

1:21 p.m. / 8:06 a.m. – Nate Thomson, Greendale, Wis.; Thomas Hutchison, San Jose, Calif.; Charles Waddell, Chicago, Ill.

1:32 p.m. / 8:17 a.m. – Daniel Wetterich, Cincinnati, Ohio; Albin Bergstrom, Sweden; Austin Hitt, Longwood, Fla.

1:42 p.m. / 8:27 a.m. – Philip Barbaree, Shreveport, La; Karl Vilips, Australia; Maximilian Steinlechner, Austria

1:53 p.m. / 8:38 a.m. – Josh Goldenberg, Scarsdale, N.Y.; Sam Harned, Rocklin, Calif.; Jeronimo Esteve, Puerto Rico

2:03 p.m. / 8:48 a.m. – Xavier Marcoux, Concord, Mass.; Rasmus Neergaard-Petersen, Denmark; Nick Lyerly, Salisbury, N.C.

2:14 p.m. / 8:59 a.m. – Maxwell Moldovan, Uniontown, Ohio; Luis Gerardo Garza, Mexico; Nick Maccario, Haverhill, Mass.

2:24 p.m. / 9:09 a.m. – Patrick Stephenson, Four Oaks, N.C.; Cougar Collins, Canada; Nick Geyer, San Diego, Calif.

2:35 p.m. / 9:20 a.m. – Stewart Hagestad, Newport Beach, Calif.; Benjamin Schmidt, England; Steven Fisk, Stockbridge, Ga

2:45 p.m. / 9:30 a.m. – Joey Savoie, Canada; Carter Morgan, Tappahannock, Va.; Parker Reddig, Minneapolis, Minn.

2:56 p.m. / 9:41 a.m. – Ben Greve, Minneapolis, Minn.; Colin McGaugh, Hamilton, N.Y.; Jansen Preston, Lexington, Ky.

Monday, Course No. 4, Hole No. 1 / Tuesday, Course No. 2, Hole No. 11

7:35 a.m. / 12:50 p.m. – Scott Harvey, Greensboro, N.C.; Nate Menon, Wyomissing, Pa.; Austin Barbin, Elkton, Md.

7:45 a.m. / 1:00 p.m. – Gavin Cohen, Phoenix, Ariz.; Trent Karlik, McKees Rocks, Pa.; Stefano Mazzoli, Italy

7:56 a.m. / 1:11 p.m. – Shawn Lu, Honolulu, Hawaii; Cass Traub, Long Beach, Calif.; Brent Ito, Ardsley, N.Y.

8:06 a.m. / 1:21 p.m. – Quade Cummins, Weatherford, Okla.; Mathias Schmid, Germany; Alex Smalley, Greensboro, N.C.

8:17 a.m. / 1:32 p.m. – Cole Ponich, Farmington, Utah; Jordan Garner, Australia; Jun Ho Won, Honolulu, Hawaii

8:27 a.m. / 1:42 p.m. – Jacob Bridgeman, Inman, S.C.; Michael Brennan, Leesburg, Va.; Henry Do, Auburn Hills, Mich.

8:38 a.m. / 1:53 p.m. – Nick Mandell, Kennewick, Wash.; Wonjun Lee, Tempe, Ariz.; Ryan Grauman, Alamo, Calif.

8:48 a.m. / 2:03 p.m. – Travis Vick, Houston, Texas; Peter Kuest, Fresno, Calif.; Colwyn Abgrall, Canada

8:59 a.m. / 2:14 p.m. – Cody Cox, Milford, Pa.; Jimmy Kev Clements, Louisville, Ky.; Jude Kim, Plantation, Fla.

9:09 a.m. / 2:24 p.m. – Will Thomson, Naples, Fla.; Joseph Murray, Upland, Calif.; Andy Lopez, Dallas, Texas

9:20 a.m. / 2:35 p.m. – Jesus Montenegro, Argentina; Andrew Orischak, Hilton Head, S.C.; Sahith Theegala, Chino Hills, Calif.

9:30 a.m. / 2:45 p.m. – Zihao Jin, San Diego, Calif.; Chad Sewell, Conroe, Texas; Tyson Reeder, Edmond, Okla.

9:41 a.m. / 2:56 p.m. – Riley Bell, Yuba City, Calif.; Timothy Driver, Holly Springs, N.C.; Sam Murphy, Decatur, Ala.

Monday, Course No. 4, Hole No. 9 / Tuesday, Course No. 2, Hole No. 1

7:15 a.m. / 12:30 p.m. – Henry Shimp, Charlotte, N.C.; Mason Andersen, Chandler, Ariz.; Mitchell Davis, Valparaiso, Ind.

7:25 a.m. / 12:40 p.m. – Devon Bling, Ridgecrest, Calif.; Michael Thorbjornsen, Wellesley, Mass.; Noah Norton, Chico, Calif.

7:36 a.m. / 12:51 p.m. – Aaron Chen, Fremont, Calif.; Alejandro Del Rey, Spain; Michael Mays, Winter Park, Fla.

7:46 a.m. / 1:01 p.m. – Ryan Hall, Knoxville, Tenn.; Kaito Onishi, Japan; Bryce Waters, Midland, Texas

7:57 a.m. / 1:12 p.m. – AJ Ott, Fort Collins, Colo.; Sandy Scott, Scotland; Michael Cook, Philadelphia, Pa.

8:07 a.m. / 1:22 p.m. – Wilson Furr, Jackson, Miss.; Rob Wuethrich, Bloomington, Ill.; Benjamin Jones, England

8:18 a.m. / 1:33 p.m. – Ludvig Aberg, Sweden; Grant Haefner, Bloomfield Hills, Mich.; Devon Hopkins, Jacksonville Beach, Fla.

8:28 a.m. / 1:43 p.m. – Sean Knapp, Oakmont, Pa.; Daniel Martinez, Austin, Texas; Hayden Springer, Trophy Club, Texas

8:39 a.m. / 1:54 p.m. – Blake Wagoner, Cornelius, N.C.; DJ Griffiths, Binghamton, N.Y.; Gerold Folk, Austria

8:49 a.m. / 2:04 p.m. – Mark Lawrence Jr., Richmond, Va.; Calvin Ross, Canada; Dawson Anders, Telford, Pa.

9 a.m. / 2:15 p.m. – James Sugrue, Republic of Ireland; RJ Manke, Lakewood, Wash.; TBD

9:10 a.m. / 2:25 p.m. – Erick Liscio, Temecula, Calif.; Caden Christopherson, Chandler, Ariz.; Koenraad Kouwenaar, Netherlands

9:21 a.m. / 2:36 p.m. – Michael Hirmer, Germany; Nick Dunlap, Greer, S.C.; Mark Goetz, Greensburg, Pa.

Monday, Course No. 4, Hole No. 1 / Tuesday, Course No. 2, Hole No. 11

12:50 p.m. / 7:35 a.m. – Peri'Don Castille, Dallas, Texas; Preston Desantis, Johns Creek, Ga.; Hide Yoshihara, Irvine, Calif.

1 p.m. / 7:45 a.m. – Scott Stevens, Chattanooga, Tenn.; Brett Krekorian, Andover, Mass.; Andi Xu, San Diego, Calif.

1:11 p.m. / 7:56 a.m. – Austin Squires, Union, Ky.; Alex Fitzpatrick, England; Isaiah Salinda, So. San Francisco, Calif.

1:21 p.m. / 8:06 a.m. – Jack Trent, Las Vegas, Nev.; William Love, Atlanta, Ga.; Nicklaus Harrington, Chaplin, Conn.

1:32 p.m. / 8:17 a.m. – Joe Highsmith, Lakewood, Wash.; Elliott Grayson, Shelby, N.C.; Noah Hofman, McCook, Neb.

1:42 p.m. / 8:27 a.m. – Maximillian Morris, San Anselmo, Calif.; Jackson Bowery, Canada; McClure Meissner, San Antonio, Texas

1:53 p.m. / 8:38 a.m. – Chris Crisologo, Canada; Kevin Pourasef, San Antonio, Texas; Trent Phillips, Boiling Springs, S.C.

2:03 p.m. / 8:48 a.m. – Dawson Jones, Howell, N.J.; Palmer Jackson, Murrysville, Pa.; Charles Osborne, Reno, Nev.

2:14 p.m. / 8:59 a.m. – Calvin McCoy, Highlands Ranch, Colo.; Ethan Ng, New York, N.Y.; Austin Fox, Folsom, Calif.

2:24 p.m. / 9:09 a.m. – Jeong-Weon Ko, France; Andrew Chambers, Boca Raton, Fla.; Bryce Lewis, Hendersonville, Tenn.

2:35 p.m. / 9:20 a.m. – Ryder Sutcliffe, Jupiter, Fla.; David Nyfjall, Sweden; John McCollum, Upland, Calif.

2:45 p.m. / 9:30 a.m. – Brandon Wu, Scarsdale, N.Y.; Blake Windred, Australia; Alvaro Mueller-Baumgart, Spain

2:56 p.m. / 9:41 a.m. – Davis Chatfield, Attleboro, Mass.; Denny Job, Murray, Utah; Cohen Trolio, West Point, Miss.

Monday, Course No. 4, Hole No. 9 / Tuesday, Course No. 2, Hole No. 1

12:30 p.m. / 7:15 a.m. – Jansen Smith, San Angelo, Texas; Giovanni Tadiotto, Belgium; Steven Dilisio, Swampscott, Mass.

12:40 p.m. / 7:25 a.m. – Trevor Werbylo, Tucson, Ariz.; Austin Greaser, Vandalia, Ohio; Henry Angier, Grasonville, Md.

12:51 p.m. / 7:36 a.m. – Cameron Young, Scarborough, N.Y.; Jovan Rebula, South Africa; Spencer Tibbits, Vancouver, Wash.

1:01 p.m. / 7:46 a.m. – Hunter Ostrom, Meridian, Idaho; Zachary Ong, Singapore; Parker Holekamp, Kingwood, Texas

1:12 p.m. / 7:57 a.m. – Nathaniel McCoy, Ankeny, Iowa; Jacob Solomon, Auburn, Ala.; Parker Gillam, Danville, Calif.

1:22 p.m. / 8:07 a.m. – Matt Parziale, Brockton, Mass.; Brad Dalke, Norman, Okla.; Bo Jin, People's Republic of China

1:33 p.m. / 8:18 a.m. – Puwit Anupansuebsai, Thailand; Blaine Hale, Dallas, Texas; Jonathan Feldick, Cedar Falls, Iowa

1:43 p.m. / 8:28 a.m. – Jonathan Brightwell, Charlotte, N.C.; John Augenstein, Owensboro, Ky.; Andrew Bailey, Cleveland, Ohio

1:54 p.m. / 8:39 a.m. – James Nicholas, Scarsdale, N.Y.; Tyler Wilkes, Tampa, Fla.; Andres Brictson De La Cruz, Mexico

2:04 p.m. / 8:49 a.m. – Matt Tolan, Eau Claire, Wis.; Tim Pemberton, Williamsburg, Va.; Vince Drahman, Indianapolis, Ind.

2:15 p.m. / 9 a.m. – Reese Ramsey, Austin, Texas; Brett Viboch, Sacramento, Calif.; Robbie Ziegler, Canby, Ore.

2:25 p.m. / 9:10 a.m. – Kyle Sterbinsky, Yardley, Pa.; Ryan Grider, Lewisville, Texas; Jacob Zaranek, South Deerfield, Mass.

2:36 p.m. / 9:21 a.m. – Mark Stephens, Redding, Calif.; Travis McInroe, McKinney, Texas; Colin Prater, Colorado Springs, Colo.